Home / News / India Subcontinent / Congress declares candidates for Maharashtra assembly poll

Congress declares candidates for Maharashtra assembly poll

ASSEMBLY ELECTIONS - 2014
MAHARASHTRA
The candidates selected by the CEC for the ensuing elections to the Legislative Assembly of Maharashtra
Sl. No. No & Name of Constituency Candidates selected
1 1 Akkalkuwa - ST Adv. K.C. Padvi
2 2 Shahada - ST Padmakar Vijaysingh Valvi
3 4 Nawapur - ST Surupsing Naik
4 5 Sakri - ST Dhanaji Sitaram Ahire
5 8 Sindkheda Shamkant Raghunath Saner
6 9 Shirpur - ST Kashiram Vechan Pawara
7 11 Raver Shirish Madhukarrao Chaudhari
8 19 Jamner Smt. Jotsna Sunil Vispute
9 22 Buldhana Harshwardhan Vasantrao Sapkal
10 23 Chikhli Rahul Siddhivinayak Bondre
11 26 Khamgaon Dilipkumar Gokulchand Sananda
12 28 Akot Mahesh Sudhakarrao Gangane
13 29 Balapur Sayyed Natikoddin Khatib
14 33 Risod Amit Subhashrao Zanak
15 36 Dhamangaon Railway Virendra Walmikrao Jagtap
16 39 Teosa Adv. Yashomati Chandrakant Thakur
17 41 Melghat - ST Kewalram Tulshiram Kale
18 42 Achalpur Aniruddha Deshmukh
19 44 Arvi Amar Sharad Kale
20 45 Deoli Ranjit Pratap Kamble
21 49 Savner Sunil Chhatrapal Kedar
22 52 Nagpur South West Praful Vinod Gudade
23 53 Nagpur South Satish Chaturvedi
24 54 Nagpur East Abhijeet Wanjari
25 55 Nagpur Central Dr. Annes Majid Ahemad
26 56 Nagpur West Vikas Pandurang Thakare
27 57 Nagpur North - SC Dr. Nitin Kashinath Raut
28 59 Ramtek Subodh Baburao Mohite
29 60 Tumsar Pramod Narayan Titirmare
30 62 Sakoli Sevak Nirdhanji Waghaye
31 65 Gondiya Gopaldas Shankarlal Agrawal
32 66 Amgaon - ST Ramratanbapu Raut
33 67 Armori - ST Anandrao Gedam
34 68 Gadchiroli - ST Sau. Sauguna Pentaram Talandi
35 70 Rajura Subhash Ramchandra Dhote
36 73 Brahmapuri Vijay Wadettiwar
37 74 Chimur Avinash Warjurkar
38 76 Wani Wamanrao Kasawar
39 77 Ralegaon Prof. Vasant Chindhuji Purke
40 82 Umarkhed- SC Vijayrao Yadavrao Khadse
41 84 Hadgaon Madhavrao Pawar
42 86 Nanded North D.P. Sawant
43 87 Nanded South Omprakash Pokarna
44 90 Deglur - SC Raosaheb Antapurkar
45 91 Mukhed Hanumantrao Patil
46 93 Kalamnusi Santosh Kautika Tarfe
47 94 Hingoli Bhaurao Baburao Patil
48 95 Jintur Ramprasad Bordikar
49 101 Jalna Kailash Gorantyal
50 104 Sillod Abdul Sattar Abdul Nabi
51 106 Phulambri Kalyan Vaijanatrao Kale
52 108 Aurangabad West - SC Jitendra Dehade
53 109 Aurangabad East Dr. Rajendra Darda
54 112 Vaijapur Dr. Dinesh Pardeshi
55 114 Malegaon Central Shaikh Asif Shaikh Rashid
56 124 Nashik Central Shahu Sahadevrao Khaire
57 127 Iqatpuri - ST Smt. Nirmala Ramesh Gavit
58 130 Palghar - ST Rajendra Dhedya Gavit
59 133 Vasai Michael Furtado
60 136 Bhiwandi West Shoyeb Guddu Khan
61 146 Ovala - Majiwada Smt. Prabhat Prakash Patil
62 148 Thane Narayan Shankar Pawar
63 153 Dahisar Smt. Sheetal Ashok Mhatre
64 155 Mulund Sapra Charan Singh
65 158 Jogeshwari East Rajesh Prabhushankar Sharma
66 159 Dindoshi Rajhans Dhananjay Singh
67 161 Charkop Bharat Pranlala Parekh
68 162 Malad West Aslam Shaikh
69 164 Versova Baldev Vasantsingh Khosa
70 165 Andheri West Ashok Bhau Jadhav
71 166 Andheri East Suresh Hiriyanna Shetty
72 167 Vile Parle Krishna Shripad Hegde
73 168 Chandivali Naseem Khan
74 170 Ghatkopar West Pravin Velji Chheda
75 173 Chembur Chandrakant Handore
76 175 Kalina Kripashankar Singh
77 177 Vandre West Baba Jiasuddin Siddique
78 178 Dharavi - SC Smt. Varsha Gaikwad
79 179 Sion Koliwada Jagganath Shetty
80 180 Wadala Kalidas Kolambkar
81 184 Byculla Madhukar Chavan
82 185 Malabar Hill Adv. Sushiben Shah
83 186 Mumbadevi Amin Amirali Patel
84 187 Colaba Smt. Anni Sitambalam Shekhar
85 190 Uran Mahendra Tukaram Gharat
86 191 Pen Ravindra Dagadu Patil
87 192 Alibag Madhukar Shankar Thakur
88 200 Indapur Harshawardhan Patil
89 203 Bhor Sangram Anantrao Thopte
90 209 Shivajinagar Vinayak Mahadeo Nimhan
91 214 Pune Cantonment - SC Ramesh Anandrao Bagawe
92 215 Kasba Peth Rohit Deepak Tilak
93 217 Sangamner Balasaheb Thorat
94 218 Shirdi Radhakrishna Vikhe Patil
95 220 Shrirampur - SC Bhausaheb Malhari Kamble
96 225 Ahmednagar City Satyajit Sudhir Tambe Patil
97 234 Latur Rural Trimabak Shrirangrao Bhise
98 235 Latur City Amit Vilasrao Deshmukh
99 238 Nilanga Ashok Patil Nilangekar
100 239 Ausa Basavraj Madhavrao Patil
101 240 Umarga - SC Kisan Nagnath Kamble
102 241 Tuljapur Madhukarrao Chavan
103 248 Solapur City North Vishwanath Chakote
104 249 Solapur City Central Ku. Praniti Shinde
105 250 Akkalkot Siddharam Mhetre
106 251 Solapur South Dilip Bramhadev Mane
107 260 Karad South Prithviraj Chavan
108 267 Rajapur Rajendra Yashwant Desai
109 269 Kudal Narayanrao Rane
110 274 Kolhapur South Satej @ Bunty Patil
111 275 Karvir P.N. Patil
112 276 Kolhapur North Satyajit Shivajirao Kadam
113 278 Hatkanangle - SC Jaywant Awale
114 279 Ichalkaranji Prakash Kallapa Awade
115 280 Shirol Appasaheb @ S.R. Patil
116 282 Sangli Madan Vishwanath Patil
117 285 Palus-Kadegaon Dr. Patangrao Kadam
118 286 Khanapur Sadashivrao Patil

About Sanjay Trivedi

Sanjay Trivedi is honorary editor of Asia Times. He is senior Indian Journalist having vast experience of 25 years. He worked in Janmabhoomi, Vyapar, Divya Bhaskar etc. newspapers and TV9 Channel as well as www.news4education.com. He also served as Media Officer in Gujarat Technological University.

Check Also

India moves towards a cleaner and more fuel-efficient economy

The Prime Minister, Shri Narendra Modi, today interacted with oil and gas CEOs and experts …